PRZEWODNIK

Jak przygotować się do targów pracy online?

Już od ponad roku uczymy się żyć w nowej rzeczywistości. Pandemia COVID-19 przeniosła wszystkie konferencje, targi i inne eventy do internetu.

Czy targi pracy online różnią się od stacjonarnych?

Jak się przygotować, aby wynieść z nich jak najwięcej?

ONLINE CZY OFFLINE?

Oczywiście, że targi online i offline się różnią, ale z każdych z nich można dużo wynieść. W eventach stacjonarnych największa wartością jest to, że możemy na żywo porozmawiać z przedstawicielami firm, zaprezentować się przed nimi i jest także szansa na poznanie ludzi, którzy tak jak my szukają nowej pracy czy stażu. Targi online wydawać by się mogło, że odbierają wszystkie wyżej wymienione możliwości. Jest natomiast zupełnie inaczej - nie dość, że nie musimy wychodzić z domu to możemy skorzystać z targów na podobnych zasadach. Systemy do targów online prezentują wszystkich Wystawców w formie mapki lub listy logotypów. Oprócz tego wirtualne stoiska często oferują możliwość porozmawiania na czacie z reprezentantem, a także Wystawcy mogą nas zaprosić na indywidualną rozmowę online.

USTAL SWOJE CELE

Określ swoje moce strony, przeanalizuj swoje doświadczenie i przemyśl czego szukasz na targach. Pomoże to na wstępną selekcję firm, które najbardziej by pasowały do Twoich oczekiwań i planów. Pamiętaj, że targi są skierowane do osób z różnym doświadczeniem, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

ZAPOZNAJ SIĘ WCZEŚNIEJ Z WYSTAWCAMI

Zarejestruj się wcześniej i zaloguj na stronę przed targami. Zobacz ilu jest Wystawców i jakie firmy będą dostępne w trakcie wydarzenia. Zapoznaj się z ich profilem i jakich osób szukają. Sprawdź również jakie możliwości ma dane stoisko, przykładowe funkcjonalności:

 • obejrzenie filmu o Wystawcy,
 • pobranie broszury opisującej firmę,
 • przekazanie danych kontaktowych reprezentantom Wystawcy,
 • przekazanie CV reprezentantom Wystawcy,
 • rozmowa z Wystawcą na czacie,
 • umówienie spotkania 1:1 online z Wystawcą,
 • udział w webinarach, konkursach, quizach i luźnych rozmowach grupowych.

Na tej podstawie przygotuj listę firm, które chcesz odwiedzić. Przemyśl również pytania, które chcesz zadać i je zapisz, aby nie zapomnieć o niczym. Dzięki temu będziesz mieć punkt zaczepienia do dialogu. Możesz zapytać o oferty pracy, staży, praktyk, przebieg rekrutacji, a także możliwości rozwoju czy warunki zatrudnienia.

PRZYGOTUJ CV

Sprawdź czy masz aktualne CV - dodaj nowe zdjęcie, opisz zwięźle swoje doświadczenie, przedstaw odbyte praktyki i staże, pochwal się znajomością języków obcych, a także innymi umiejętnościami, które mogłyby zainteresować potencjalnego pracodawcę. Warto mieć również dwie wersje językowe CV, ponieważ mogą być obecni zagraniczni przedstawiciele firm. Zajrzyj koniecznie do sekcji oferty pracy i zapoznaj się z ofertą firm.

WEJDŹ W DIALOG Z REPREZENTANTAMI

Mimo, że targi odbywają się online, dla każdego uczestnika jest możliwość porozmawiania z przedstawicielami firm. Na wirtualnych stoiskach możesz zaczepić reprezentantów za pomocą czatu, jednak co najważniejsze można uczestniczyć w indywidualnych spotkaniach 1:1 online. Zazwyczaj  takie spotkania odbywają się za pomocą video rozmowy. 

KORZYSTAJ ZE WSZYSTKICH MOŻLIWOŚCI

Targi to nie tylko stoiska i rozmowy z przedstawicielami firm. Często w trakcie wydarzenia odbywają się także prelekcje ekspertów oraz warsztaty, webinary i konkursy. Przed wydarzeniem koniecznie sprawdź co Wystawcy przygotowali dla Ciebie. Zajrzyj wcześniej do programu wydarzenia, aby nie przegapić najciekawszych wystąpień na scenie, a także dowiedz się więcej o prelgentach.

Rozwój technologii i masowe korzystanie z internetu pozwoliło na przeniesienie eventów do online. Jest to nowa perspektywa i możliwości, ponieważ możemy uczestniczyć w wydarzeniach nie wychodząc z domu. Jak się okazuje eventy online dają nam podobne możliwości co stacjonarne, dlatego należy z nich korzystać i doskonalić swoje umiejętności, i wiedzę :)

Jakie pytania warto zadać Wystawcom?

 1. Jakie są etapy rekrutacji?
 2. Jakie są możliwości rozwoju?
 3. Jakie są warunki zatrudnienia?
 4. Jakie cechy powinien posiadać kandydat na wybrane stanowisko?
 5. Jakie projekty są aktualnie realizowane?
 6. Jakie technologie i języki programowania są głównie stosowane i rozwijane w firmie?
 7. Czy podczas stażu jest przydzielony mentor?
 8. Czy po odbyciu stażu jest możliwość zatrudnienia?
 9. Jestem w trakcie studiów, co mogę zrobić teraz, aby zwiększyć szanse dostania się do firmy w przyszłości?
 10. Jakie programy, aplikacje są stosowane w firmie? Jeśli w odpowiedzi usłyszysz znane Ci nazwy, śmiało mów, że już z nich korzystałeś/aś.
 11. Jaka atmosfera panuje w firmie?
 12. Jaka kultura organizacyjna obowiązuje w firmie?
 13. Czy pracuje się w międzynarodowym środowisku?
 14. Czy na co dzień używa się języka angielskiego w komunikacji z współpracownikami, klientami?
 15. Czy jest możliwość pracy zdalnej?
 16. Czy są elastyczne godziny pracy?
 17. Czy firma oferuje benefity, np. kartę Multisport?
 18. Czy jest darmowy parking?
 19. Czy jest dostępny parking dla rowerów?
 20. Czy w biurze są dostępne prysznice?
 21. Zapoznaj się z ofertami pracy firmy i zadaj konkretne pytania do konkretnej oferty.
 22. Obejrzyj webinar Wystawcy i później zadaj do niego pytania - pokażesz w ten sposób swoje zaangażowanie.